میوه ها

پرتقال

میوه پرتقال در یک نگاه:

پرتقال میوه‌ای از خانواده مرکبات بوده که درخت آن همیشه سبز است و ارتفاع آن بعضا تا ۱۰متر هم می‌رسد.منشا میوه پرتقال از جنوب شرقی آسیا بوده و یک میوه پیوندی است که در دوران باستان احتمالاً با پیوند نارنگی و پومیلو پرورش داده شده است. گونه ایرانیاین میوه در قرن 11 میلادی توسط ایتالیایی‌ها به اروپا منتقل شد و در آنجا رایج گردید. در قرن ۱۵میلادی گونه های شیرین تر این میوه توسط تاجران پرتغالی از هندوستان منتقل گردید و در کشور پرتغال کشت شد و این میوه از طریق کشور پرتغال گسترش پیدا کرد. به همین دلیل در بسیاری از زبان‌های دنیا (یونانی، ترکی، ایرانی، عربی، بلغاری، گرجی و زبان جنوب ایتالیا) هنوز واژه میوه پرتقال با کشور پرتغال تشابه دارد. ریشه واژه انگلیسی (Orange) نیز از نارنگ (سانسکریت) آمده و هم‌ریشه واژه نارنج (فارسی) و واژه‌های مشابه در بسیاری از زبان‌های دیگر از جمله ارمنی، اسپانیایی و عربی می‌باشد. در برخی زبانها هم (مانند هلندی و آلمانی) آن را سیب چینی (به واسطه مبداء این میوه) می‌نامند.

معروف‌ترین گونه اصلاح شده پرتقال در دنیا تامسون ناول می‌باشد. بیروت، پایتخت لبنان نیز یکی از معروفترین مکان‌های پرورش آن درجهان است، به همین دلیل پرتقال بیروتی از معروفیت جهانی برخوردار است.

میوه پرتقال سرشار از ویتامین ث است. درخت پرتقال دارای برگ‌های همیشه سبز و گل‌های سفید می باشد که میوه آن بسته به گونه در مزه های شیرین و ترش و با رنگهای زرد یا قرمز می‌باشد.

پرتقال یکی از قدیمی‌ترین میوه‌هایی است که بشر از آن استفاده می‌کرده است و در حدود ۵۰۰سال قبل از میلاد مسیح کنفوسیوس از آن نام برده‌است. پرتقال اولیه، کوچک، تلخ و پر از هسته بوده‌است که در اثر اصلاح نژادی و مهندسی ژنتیکی و همچنین انتخاب نوع بهتر و نظارت بر فرآیند کشت و نگهداری، درشت تر و شیرین تر شده‌است.

بر اساس آمار سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد فائو، سالانه حدود 75 میلیون تن پرتقال در دنیا به عمل می آید که ایران با تولید حدود 2.5 میلیون تن پرتقال، مقام هفتم را در بین کشورهای تولید کننده این محصول به خود اختصاص داده است.

مشخصات کیفی پرتقال:

یکی از پارامترهای مهم کیفی میوه پرتقال، رسیده بودن آن است. به همین دلیل میوه پرتقال باید دارای رنگ طبیعی مربوط به رقم خود باشد. رنگ طبیعی پرتقال بسته به گونه یا رقم آن از زرد روشن تا نارنجی تیره می باشد. البته باید در نظر داشت که میوه پرتقال تولید شده در مناطقی که دارای شرایط آب و هوایی گرم و رطوبت نسبی بالا هستند، می تواند دارای رنگ سبز روشن باشد. میوه پرتقال با رنگ سبز روشن در صورتی مجاز است که مقدار پوشش آن از یک پنجم سطح کل میوه بیشتر نشده و کمینه آب میوه موجود در میوه پرتقال، از حد مجاز تعریف شده در استانداردهای بین المللی کمتر نگردد.

میوه پرتقال باید سالم، تمیز، پاکیزه  و بدون آفت زنده باشد. میوه پرتقال باید بدون کپک زدگی باشد. میوه پرتقال باید بدون آثار لهیدگی، ترک خوردگی و سوراخ شدگی و همچنین باید فاقد آثار سرمازدگی و یخ زدگی باشد. نباید در میوه پرتقال نشانه های خشکیدگی و پلاسیدگی قابل مشاهده باشد.

بو، مزه و طعم میوه پرتقال باید کاملا طبیعی بوده و بدون بو، طعم و مزه خارجی ناشی از تخمیر باشد. میوه پرتقال صادراتی در هر بسته باید از نظر شکل، رنگ، رقم و اندازه، یکنواخت باشد.

دما و شرایط نگهداری پرتقال:

میوه پرتقال را برای چند روز می توان در دمای اطاق و دور از نور خورشید و گرما نگهداری کرد. بهتر است که میوه پرتقال را کنار میوه سیب نگهداری نکنیم. بهترین دمای نگهداری و انبارداری پرتقال بستگی به نوع و گونه آن داشته که معمولا در محدوده  2+ تا 10+ درجه سانتیگراد است.

خواص میوه پرتقال:

پرتقال میوه‌ای است سرشار از ویتامین‌ث که در درمان یا پیشگیری بسیاری از امراض، مفید شناخته شده است. خواص اصلی سیب به ترتیب زیر است:

  • پرتقال خون را تصفیه می کند و برای ناراحتیهای صفراوی بسیار مفید است.
  • پرتقال برای درمان رماتیسم، نقرس، تصلب شرائین، چاقی، واریس، و درد کلیه مفید است.
  • پرتقال موجب کاهش کلسترول خون است.
  • پرتقال با افزایش مقاومت بدن، از ابتلا به انواع سرطان پیشگیری می کند.
  • پرتقال در پرورش اندام و رشد ماهیچه‌ها بسیار مفید است.

AGRO import valencia oranges egypt

صادرات/واردات پرتقال:

شرکت صمصام تجارت با استفاده از آخرین روش ها و فن آوریهای پس برداشت پرتقال و همچنین به کارگیری کارگران ماهر و آموزش دیده در محیطی کاملا بهداشتی و مطابق با الزامات روز جهانی، اقدام به سورت و بسته بندی میوه پرتقال می نماید. این شرکت با بهره گیری از متخصصین کشاورزی، نسبت به کنترل کیفیت میوه پرتقال صادراتی خود با برند آگرو اقدام نموده تا کلیه نیازهای مصرف کننده نهایی را به منظور دسترسی به میوه سالم فراهم نماید.

با توجه به ارتباطات بین المللی این شرکت، امکان تامین میوه پرتقال از کشورهای مصر و آفریقای جنوبی در شرایط زمانی خارج از فصل، برای واردات جهت فرآوری و صادرات مجدد، فراهم است.

بازارهای عمده صادراتی پرتقال آگرو، کشورهای روسیه، عراق و آذربایجان می باشند. مشتریان محترم می توانند درخواست محصول خود را به واحد بازرگانی شرکت ارسال نمایند. شرکت راه سبز آوان امکان همکاری با باغداران عمده پرتقال در شمال و جنوب کشور، جهت صدور محصول به بازارهای هدف را دارا می باشد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با واحد بازرگانی شرکت تماس حاصل فرمایید.

برچسب
نمایش بیشتر

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی

Close
Close